Zadání soutěže

Sestrojte zcela libovolným způsobem autíčko, či vozíček, který se bude pohybovat pouze energií, kterou soutěžící dodá modelářské gumě. Můžete použít libovolnou gumu, např. modelářskou gumu TAN 1 o průřezu 1 x 3 mm a o libovolné délce.  Guma může být namáhána jak tahem, tak krutem. Autíčko může sestrojovat jednotlivec či malý tým. Pro každou disciplínu si můžete autíčko libovolně upravit, nebo sestrojit „speciál“.  

Hodnocení soutěže bude v pěti disciplínách:

1) Jízda na přesnou vzdálenost

Soutěžící napruží gumičku tak, aby  jeho autíčko ujelo co nejpřesněji délku 10 metrů. Může zastavit před i za touto hranicí, vítězí to, které bude nejblíže. Proběhnou dva rozběhy, počítá se kratší vzdálenost.

2) Jízda na přímost směru

Autíčko pojede po vymezeném pásu 1 metr širokém bez zásahu soutěžícího. Vítězí to vozítko, které sjede z pásu nejdále. Proběhnou dva rozběhy, počítá se větší vzdálenost.

3) Rychlá jízda

Měřený čas na vzdálenost 5 metrů. Budou dva rozběhy, počítá se kratší čas.

4) Pomalá jízda

Měřený čas na vzdálenost 3 metry. Pomalejší vyhrává 🙂   Bude jeden rozběh.

5)  Provedení autíčka

Soutěžní vozíčky budou na určitou dobu odstaveny v „depu“, kde si je prohlédneme a vybereme podle technického provedení a uskutečněných nápadů tři nejlepší práce. Při dostatečném počtu soutěžících vyhlásíme v každé disciplíně tři nejlepší autíčka, která budou odměněna.

 

Často kladené dotazy

  • Jaké jsou věkové kategorie? Tady v Technickém muzeu poradíme a podle věku příchozích vytvoříme kategorie co nejvhodněji. To nejdůležitější je přece pohrát si ve společenství s hračkami vlastnoručně vyrobenými či upravenými.

  • Co je autíčko na gumičku? Autíčko na gumičku je to, co jezdí na kolečkách a nelítá vzduchem.Gumička je jeho motor a je jeho součástí. Není možno vystřelit autíčko jako z praku. Naše autíčka se pohybují kupředu tím, že se hnací kolečka třením "odráží" od podlahy, tak jako velká auta. Pro rychlou jízdu tedy potřebujeme kolečka přilnavá, aby neprokluzovala. Musí tedy být i těžší, proto je potřeba silnější guma.

  •  Je možno autíčko pohánět vrtulí?   Ano, za předpokladu, že autíčko zároveň pojede po zemi a nebude se vznášet.